Obyvatelstvo a demografie – okres Žďár nad Sázavou
V roce 2025 žilo v okrese Žďár nad Sázavou 118 771 obyvatel. Tabulka zahrnuje narození, úmrtí, sňatky, rozvody i stěhování.
| Ukazatel | Hodnota | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Počet obyvatel | 118 771 | −107-0,1 % |
| Živě narození | 963 | −69-6,7 % |
| Zemřelí | 1 229 | −40-3,2 % |
| Sňatky | 459 | −9-1,9 % |
| Rozvody | 190 | −8-4,0 % |
| Celkový přírůstek/úbytek | -107 | +311 |
| Přirozený přírůstek/úbytek | -266 | −29 |
| Přírůstek/úbytek stěhováním | 159 | +340 |
| Přistěhovalí | 3 019 | −280-8,5 % |
| Vystěhovalí | 2 860 | −620-17,8 % |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01. Počet obyvatel odpovídá koncovému stavu vybraného roku.
Hospodaření – Žďár nad Sázavou
V roce 2025 činily příjmy 4 882 795 742 Kč a výdaje 4 939 128 405 Kč. Saldo: -56 332 663 Kč. Součet rozpočtů obcí v tomto území.
| Ukazatel | Hodnota (Kč) | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Výdaje celkem | 4 939 128 405 | +733,7 mil. Kč+17,4 % |
| Běžné výdaje | 2 994 734 323 | +210,6 mil. Kč+7,6 % |
| Kapitalové výdaje | 1 944 394 082 | +523,1 mil. Kč+36,8 % |
| Příjmy celkem | 4 882 795 742 | +462,0 mil. Kč+10,5 % |
| Daňové příjmy | 3 089 645 772 | +186,5 mil. Kč+6,4 % |
| Nedaňové příjmy | 566 663 681 | −86,7 mil. Kč-13,3 % |
| Kapitalové příjmy | 226 407 211 | +35,9 mil. Kč+18,8 % |
| Přijaté transféry | 1 000 079 079 | +326,3 mil. Kč+48,4 % |
| Saldo příjmů a výdajů | -56 332 663 | −271,8 mil. Kč |
Zdroj: ČSÚ · FIN01A. Hodnoty uvádíme v Kč.

