Obyvatelstvo a demografický vývoj v Novém Boru
V roce 2025 žilo v Novém Boru 11 257 obyvatel. Tabulka zahrnuje narození, úmrtí, sňatky, rozvody i stěhování.
| Ukazatel | Hodnota | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Počet obyvatel | 11 257 | −61-0,5 % |
| Živě narození | 62 | −8-11,4 % |
| Zemřelí | 153 | +6+4,1 % |
| Sňatky | 48 | +2+4,3 % |
| Rozvody | 26 | +3+13,0 % |
| Celkový přírůstek/úbytek | -61 | +33 |
| Přirozený přírůstek/úbytek | -91 | −14 |
| Přírůstek/úbytek stěhováním | 30 | +47 |
| Přistěhovalí | 315 | −4-1,3 % |
| Vystěhovalí | 285 | −51-15,2 % |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01. Počet obyvatel odpovídá koncovému stavu vybraného roku.
Hospodaření Nového Boru
V roce 2025 činily příjmy 344 259 943 Kč a výdaje 371 660 396 Kč. Saldo: -27 400 453 Kč.
| Ukazatel | Hodnota (Kč) | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Výdaje celkem | 371 660 396 | +47,0 mil. Kč+14,5 % |
| Běžné výdaje | 312 465 933 | +36,8 mil. Kč+13,4 % |
| Kapitalové výdaje | 59 194 463 | +10,2 mil. Kč+20,7 % |
| Příjmy celkem | 344 259 943 | +17,8 mil. Kč+5,4 % |
| Daňové příjmy | 265 304 041 | +9,7 mil. Kč+3,8 % |
| Nedaňové příjmy | 19 095 084 | +5,0 mil. Kč+35,7 % |
| Přijaté transféry | 59 860 818 | +3,2 mil. Kč+5,6 % |
| Saldo příjmů a výdajů | -27 400 453 | −29,2 mil. Kč |
Zdroj: ČSÚ · FIN01A. Hodnoty uvádíme v Kč.
Porovnání obcí v okrese Česká Lípa
Porovnejte populaci, narození a úmrtí ve stejném roce. Vybraná obec je zvýrazněná.
| Obec | Počet obyvatel | Narození | Úmrtí | Přirozená změna |
|---|---|---|---|---|
| Česká Lípa | 36 364 | 249 | 422 | -173 |
| Nový Bor Právě zobrazená obec | 11 257 | 62 | 153 | -91 |
| Mimoň | 6 321 | 44 | 89 | -45 |
| Doksy | 5 121 | 37 | 64 | -27 |
| Cvikov | 4 520 | 39 | 52 | -13 |
| Kamenický Šenov | 3 791 | 18 | 52 | -34 |
| Stráž pod Ralskem | 3 773 | 22 | 47 | -25 |
| Zákupy | 2 907 | 21 | 35 | -14 |
| Ralsko | 2 209 | 17 | 20 | -3 |
| Žandov | 1 915 | 13 | 16 | -3 |
| Dubá | 1 682 | 6 | 18 | -12 |
| Skalice u České Lípy | 1 639 | 12 | 17 | -5 |
| Brniště | 1 323 | 10 | 11 | -1 |
| Stružnice | 1 018 | 3 | 8 | -5 |
| Horní Libchava | 867 | 8 | 4 | 4 |
| Jestřebí | 857 | 6 | 6 | 0 |
| Nový Oldřichov | 818 | 5 | 15 | -10 |
| Kravaře | 770 | 4 | 7 | -3 |
| Volfartice | 736 | 3 | 7 | -4 |
| Provodín | 730 | 5 | 6 | -1 |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01; územní členění RÚIAN.
| Obec | Příjmy (Kč) | Výdaje (Kč) | Saldo (Kč) |
|---|---|---|---|
| Česká Lípa | 1 270 051 341 | 1 272 401 033 | -2 349 692 |
| Nový Bor Právě zobrazená obec | 344 259 943 | 371 660 396 | -27 400 453 |
| Mimoň | 325 991 564 | 336 269 970 | -10 278 406 |
| Doksy | 199 667 094 | 248 814 569 | -49 147 475 |
| Ralsko | 196 530 275 | 239 780 947 | -43 250 671 |
| Stráž pod Ralskem | 167 742 194 | 225 786 150 | -58 043 956 |
| Zákupy | 150 399 407 | 150 932 601 | -533 193 |
| Kamenický Šenov | 133 301 703 | 135 408 793 | -2 107 089 |
| Cvikov | 123 585 651 | 137 481 622 | -13 895 971 |
| Dubá | 83 724 394 | 96 967 569 | -13 243 175 |
| Žandov | 53 850 895 | 55 050 989 | -1 200 094 |
| Skalice u České Lípy | 50 392 629 | 50 852 372 | -459 743 |
| Volfartice | 45 221 645 | 49 452 446 | -4 230 801 |
| Brniště | 39 464 623 | 40 024 712 | -560 089 |
| Jestřebí | 37 549 829 | 41 013 659 | -3 463 830 |
| Kravaře | 30 841 250 | 28 747 477 | 2 093 773 |
| Stružnice | 27 895 502 | 20 573 873 | 7 321 629 |
| Svor | 27 195 380 | 26 003 682 | 1 191 698 |
| Dubnice | 25 211 683 | 22 729 304 | 2 482 379 |
| Zahrádky | 25 201 044 | 33 581 309 | -8 380 265 |

