Obyvatelstvo a demografický vývoj v Tanvaldu
V roce 2025 žilo v Tanvaldu 5 941 obyvatel. Tabulka zahrnuje narození, úmrtí, sňatky, rozvody i stěhování.
| Ukazatel | Hodnota | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Počet obyvatel | 5 941 | −29-0,5 % |
| Živě narození | 41 | −10-19,6 % |
| Zemřelí | 68 | 00,0 % |
| Sňatky | 28 | 00,0 % |
| Rozvody | 15 | +7+87,5 % |
| Celkový přírůstek/úbytek | -29 | +52 |
| Přirozený přírůstek/úbytek | -27 | −10 |
| Přírůstek/úbytek stěhováním | -2 | +62 |
| Přistěhovalí | 191 | −7-3,5 % |
| Vystěhovalí | 193 | −69-26,3 % |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01. Počet obyvatel odpovídá koncovému stavu vybraného roku.
Hospodaření Tanvaldu
V roce 2025 činily příjmy 244 571 161 Kč a výdaje 254 921 573 Kč. Saldo: -10 350 412 Kč.
| Ukazatel | Hodnota (Kč) | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Výdaje celkem | 254 921 573 | +29,3 mil. Kč+13,0 % |
| Běžné výdaje | 170 526 108 | +2,3 mil. Kč+1,4 % |
| Kapitalové výdaje | 84 395 465 | +27,0 mil. Kč+47,0 % |
| Příjmy celkem | 244 571 161 | +29,4 mil. Kč+13,7 % |
| Daňové příjmy | 148 501 328 | +6,0 mil. Kč+4,2 % |
| Nedaňové příjmy | 30 517 025 | +3,3 mil. Kč+12,2 % |
| Kapitalové příjmy | 1 387 100 | −3,7 mil. Kč-72,6 % |
| Přijaté transféry | 64 165 707 | +23,8 mil. Kč+58,8 % |
| Saldo příjmů a výdajů | -10 350 412 | +110,3 tis. Kč |
Zdroj: ČSÚ · FIN01A. Hodnoty uvádíme v Kč.
Porovnání obcí v okrese Jablonec nad Nisou
Porovnejte populaci, narození a úmrtí ve stejném roce. Vybraná obec je zvýrazněná.
| Obec | Počet obyvatel | Narození | Úmrtí | Přirozená změna |
|---|---|---|---|---|
| Jablonec nad Nisou | 46 206 | 334 | 500 | -166 |
| Železný Brod | 5 993 | 37 | 62 | -25 |
| Tanvald Právě zobrazená obec | 5 941 | 41 | 68 | -27 |
| Smržovka | 3 901 | 24 | 35 | -11 |
| Desná | 2 986 | 17 | 31 | -14 |
| Rychnov u Jablonce nad Nisou | 2 845 | 17 | 23 | -6 |
| Velké Hamry | 2 716 | 17 | 42 | -25 |
| Pěnčín | 2 102 | 15 | 19 | -4 |
| Lučany nad Nisou | 1 958 | 14 | 24 | -10 |
| Janov nad Nisou | 1 488 | 8 | 9 | -1 |
| Harrachov | 1 361 | 10 | 13 | -3 |
| Jenišovice | 1 306 | 8 | 3 | 5 |
| Malá Skála | 1 254 | 7 | 12 | -5 |
| Rádlo | 1 039 | 8 | 9 | -1 |
| Plavy | 1 024 | 4 | 7 | -3 |
| Koberovy | 998 | 6 | 10 | -4 |
| Kořenov | 934 | 7 | 7 | 0 |
| Nová Ves nad Nisou | 905 | 7 | 7 | 0 |
| Zásada | 901 | 9 | 10 | -1 |
| Josefův Důl | 860 | 5 | 10 | -5 |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01; územní členění RÚIAN.
| Obec | Příjmy (Kč) | Výdaje (Kč) | Saldo (Kč) |
|---|---|---|---|
| Jablonec nad Nisou | 1 581 132 533 | 1 616 061 281 | -34 928 747 |
| Železný Brod | 296 241 673 | 300 418 908 | -4 177 235 |
| Tanvald Právě zobrazená obec | 244 571 161 | 254 921 573 | -10 350 412 |
| Velké Hamry | 115 685 413 | 98 606 144 | 17 079 269 |
| Smržovka | 109 919 158 | 117 385 355 | -7 466 197 |
| Desná | 107 776 477 | 109 432 092 | -1 655 615 |
| Lučany nad Nisou | 103 877 270 | 111 914 991 | -8 037 721 |
| Rychnov u Jablonce nad Nisou | 102 501 101 | 84 367 829 | 18 133 272 |
| Harrachov | 96 579 402 | 102 853 784 | -6 274 381 |
| Pěnčín | 59 448 930 | 67 446 646 | -7 997 716 |
| Malá Skála | 51 985 458 | 64 834 918 | -12 849 460 |
| Kořenov | 50 027 741 | 52 315 854 | -2 288 114 |
| Janov nad Nisou | 46 009 703 | 44 368 035 | 1 641 667 |
| Bedřichov | 42 665 524 | 44 865 772 | -2 200 248 |
| Zásada | 37 887 148 | 28 812 621 | 9 074 527 |
| Jenišovice | 37 280 822 | 29 078 472 | 8 202 350 |
| Josefův Důl | 34 415 355 | 34 135 998 | 279 356 |
| Rádlo | 31 470 944 | 35 392 581 | -3 921 637 |
| Frýdštejn | 30 118 073 | 18 588 520 | 11 529 552 |
| Nová Ves nad Nisou | 29 452 279 | 21 923 269 | 7 529 010 |

