Obyvatelstvo a demografický vývoj v Křižanech
V roce 2025 žilo v Křižanech 861 obyvatel. Tabulka zahrnuje narození, úmrtí, sňatky, rozvody i stěhování.
| Ukazatel | Hodnota | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Počet obyvatel | 861 | +18+2,1 % |
| Živě narození | 5 | +3+150,0 % |
| Zemřelí | 7 | −3-30,0 % |
| Sňatky | 4 | +1+33,3 % |
| Rozvody | 0 | −5-100,0 % |
| Celkový přírůstek/úbytek | 18 | +29 |
| Přirozený přírůstek/úbytek | -2 | +6 |
| Přírůstek/úbytek stěhováním | 20 | +23 |
| Přistěhovalí | 47 | +11+30,6 % |
| Vystěhovalí | 27 | −12-30,8 % |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01. Počet obyvatel odpovídá koncovému stavu vybraného roku.
Hospodaření Křižan
V roce 2025 činily příjmy 33 519 845 Kč a výdaje 32 399 360 Kč. Saldo: 1 120 485 Kč.
| Ukazatel | Hodnota (Kč) | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Výdaje celkem | 32 399 360 | −332,7 tis. Kč-1,0 % |
| Běžné výdaje | 23 102 056 | −2,7 mil. Kč-10,5 % |
| Kapitalové výdaje | 9 297 304 | +2,4 mil. Kč+34,6 % |
| Příjmy celkem | 33 519 845 | +2,2 mil. Kč+7,0 % |
| Daňové příjmy | 23 474 301 | +574,8 tis. Kč+2,5 % |
| Nedaňové příjmy | 3 788 701 | +407,8 tis. Kč+12,1 % |
| Kapitalové příjmy | 411 805 | −3,4 mil. Kč-89,2 % |
| Přijaté transféry | 5 845 038 | +4,6 mil. Kč+377,1 % |
| Saldo příjmů a výdajů | 1 120 485 | +2,5 mil. Kč |
Zdroj: ČSÚ · FIN01A. Hodnoty uvádíme v Kč.
Porovnání obcí v okrese Liberec
Porovnejte populaci, narození a úmrtí ve stejném roce. Vybraná obec je zvýrazněná.
| Obec | Počet obyvatel | Narození | Úmrtí | Přirozená změna |
|---|---|---|---|---|
| Liberec | 108 214 | 768 | 1 060 | -292 |
| Hrádek nad Nisou | 8 009 | 54 | 76 | -22 |
| Frýdlant | 7 332 | 53 | 83 | -30 |
| Chrastava | 6 349 | 38 | 55 | -17 |
| Nové Město pod Smrkem | 3 713 | 28 | 42 | -14 |
| Jablonné v Podještědí | 3 672 | 23 | 40 | -17 |
| Hodkovice nad Mohelkou | 3 024 | 12 | 36 | -24 |
| Český Dub | 2 901 | 24 | 37 | -13 |
| Raspenava | 2 784 | 23 | 33 | -10 |
| Hejnice | 2 726 | 19 | 31 | -12 |
| Stráž nad Nisou | 2 448 | 14 | 14 | 0 |
| Mníšek | 1 830 | 17 | 7 | 10 |
| Šimonovice | 1 536 | 12 | 13 | -1 |
| Višňová | 1 344 | 7 | 27 | -20 |
| Příšovice | 1 343 | 9 | 17 | -8 |
| Osečná | 1 199 | 13 | 10 | 3 |
| Bílý Kostel nad Nisou | 1 097 | 9 | 7 | 2 |
| Chotyně | 1 092 | 13 | 5 | 8 |
| Dlouhý Most | 990 | 6 | 8 | -2 |
| Světlá pod Ještědem | 972 | 5 | 7 | -2 |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01; územní členění RÚIAN.
| Obec | Příjmy (Kč) | Výdaje (Kč) | Saldo (Kč) |
|---|---|---|---|
| Liberec | 3 948 429 183 | 4 457 056 577 | -508 627 394 |
| Hrádek nad Nisou | 502 808 088 | 578 927 828 | -76 119 740 |
| Frýdlant | 305 009 691 | 321 125 312 | -16 115 621 |
| Chrastava | 258 925 258 | 335 323 428 | -76 398 170 |
| Nové Město pod Smrkem | 146 619 081 | 162 820 419 | -16 201 338 |
| Jablonné v Podještědí | 130 077 420 | 130 608 324 | -530 903 |
| Český Dub | 127 239 155 | 146 993 103 | -19 753 948 |
| Hejnice | 123 473 584 | 136 497 353 | -13 023 769 |
| Hodkovice nad Mohelkou | 99 165 422 | 148 085 990 | -48 920 568 |
| Stráž nad Nisou | 94 895 150 | 81 954 947 | 12 940 202 |
| Raspenava | 90 483 931 | 74 966 211 | 15 517 720 |
| Mníšek | 74 521 178 | 74 217 819 | 303 360 |
| Osečná | 63 362 439 | 65 436 100 | -2 073 662 |
| Višňová | 53 774 180 | 72 154 393 | -18 380 213 |
| Příšovice | 51 898 610 | 32 850 033 | 19 048 577 |
| Bílý Kostel nad Nisou | 43 995 946 | 27 432 569 | 16 563 377 |
| Jindřichovice pod Smrkem | 40 846 243 | 56 477 225 | -15 630 982 |
| Šimonovice | 35 116 080 | 33 087 921 | 2 028 159 |
| Oldřichov v Hájích | 34 274 219 | 38 678 253 | -4 404 034 |
| Křižany Právě zobrazená obec | 33 519 845 | 32 399 360 | 1 120 485 |

