Obyvatelstvo a demografie – okres Opava
V roce 2025 žilo v okrese Opava 173 864 obyvatel. Tabulka zahrnuje narození, úmrtí, sňatky, rozvody i stěhování.
| Ukazatel | Hodnota | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Počet obyvatel | 173 864 | −559-0,3 % |
| Živě narození | 1 270 | −77-5,7 % |
| Zemřelí | 1 906 | +28+1,5 % |
| Sňatky | 667 | −49-6,8 % |
| Rozvody | 324 | +17+5,5 % |
| Celkový přírůstek/úbytek | -559 | +257 |
| Přirozený přírůstek/úbytek | -636 | −105 |
| Přírůstek/úbytek stěhováním | 77 | +362 |
| Přistěhovalí | 3 958 | −220-5,3 % |
| Vystěhovalí | 3 881 | −582-13,0 % |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01. Počet obyvatel odpovídá koncovému stavu vybraného roku.
Hospodaření – Opava
V roce 2025 činily příjmy 6 594 435 155 Kč a výdaje 6 609 022 974 Kč. Saldo: -14 587 820 Kč. Součet rozpočtů obcí v tomto území.
| Ukazatel | Hodnota (Kč) | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Výdaje celkem | 6 609 022 974 | +988,0 mil. Kč+17,6 % |
| Běžné výdaje | 4 482 883 563 | +265,9 mil. Kč+6,3 % |
| Kapitalové výdaje | 2 126 139 411 | +722,0 mil. Kč+51,4 % |
| Příjmy celkem | 6 594 435 155 | +347,2 mil. Kč+5,6 % |
| Daňové příjmy | 4 356 572 844 | +203,8 mil. Kč+4,9 % |
| Nedaňové příjmy | 826 684 506 | −112,3 mil. Kč-12,0 % |
| Kapitalové příjmy | 112 776 382 | +34,3 mil. Kč+43,7 % |
| Přijaté transféry | 1 298 401 423 | +221,4 mil. Kč+20,6 % |
| Saldo příjmů a výdajů | -14 587 820 | −640,8 mil. Kč |
Zdroj: ČSÚ · FIN01A. Hodnoty uvádíme v Kč.

