Obyvatelstvo a demografie – okres Rakovník
V roce 2025 žilo v okrese Rakovník 56 747 obyvatel. Tabulka zahrnuje narození, úmrtí, sňatky, rozvody i stěhování.
| Ukazatel | Hodnota | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Počet obyvatel | 56 747 | +253+0,4 % |
| Živě narození | 373 | −39-9,5 % |
| Zemřelí | 623 | −1-0,2 % |
| Sňatky | 221 | −32-12,6 % |
| Rozvody | 110 | +7+6,8 % |
| Celkový přírůstek/úbytek | 253 | +169+201,2 % |
| Přirozený přírůstek/úbytek | -250 | −38 |
| Přírůstek/úbytek stěhováním | 503 | +207+69,9 % |
| Přistěhovalí | 2 310 | +145+6,7 % |
| Vystěhovalí | 1 807 | −62-3,3 % |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01. Počet obyvatel odpovídá koncovému stavu vybraného roku.
Hospodaření – Rakovník
V roce 2025 činily příjmy 2 033 233 831 Kč a výdaje 1 940 991 735 Kč. Saldo: 92 242 096 Kč. Součet rozpočtů obcí v tomto území.
| Ukazatel | Hodnota (Kč) | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Výdaje celkem | 1 940 991 735 | +79,2 mil. Kč+4,3 % |
| Běžné výdaje | 1 347 729 026 | +64,0 mil. Kč+5,0 % |
| Kapitalové výdaje | 593 262 709 | +15,2 mil. Kč+2,6 % |
| Příjmy celkem | 2 033 233 831 | +114,2 mil. Kč+6,0 % |
| Daňové příjmy | 1 489 052 501 | +69,5 mil. Kč+4,9 % |
| Nedaňové příjmy | 243 300 707 | +46,5 mil. Kč+23,6 % |
| Kapitalové příjmy | 13 688 965 | −10,3 mil. Kč-43,0 % |
| Přijaté transféry | 287 191 657 | +8,5 mil. Kč+3,1 % |
| Saldo příjmů a výdajů | 92 242 096 | +35,1 mil. Kč+61,3 % |
Zdroj: ČSÚ · FIN01A. Hodnoty uvádíme v Kč.

