Obyvatelstvo a demografický vývoj v Železnici
V roce 2025 žilo v Železnici 1 435 obyvatel. Tabulka zahrnuje narození, úmrtí, sňatky, rozvody i stěhování.
| Ukazatel | Hodnota | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Počet obyvatel | 1 435 | +30+2,1 % |
| Živě narození | 9 | +5+125,0 % |
| Zemřelí | 9 | −2-18,2 % |
| Sňatky | 4 | 00,0 % |
| Rozvody | 4 | −2-33,3 % |
| Celkový přírůstek/úbytek | 30 | −1-3,2 % |
| Přirozený přírůstek/úbytek | 0 | +7 |
| Přírůstek/úbytek stěhováním | 30 | −8-21,1 % |
| Přistěhovalí | 64 | −23-26,4 % |
| Vystěhovalí | 34 | −15-30,6 % |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01. Počet obyvatel odpovídá koncovému stavu vybraného roku.
Hospodaření Železnice
V roce 2025 činily příjmy 56 228 147 Kč a výdaje 54 776 586 Kč. Saldo: 1 451 561 Kč.
| Ukazatel | Hodnota (Kč) | Změna proti 2024 |
|---|---|---|
| Výdaje celkem | 54 776 586 | +26,5 mil. Kč+94,0 % |
| Běžné výdaje | 26 812 546 | +4,1 mil. Kč+17,9 % |
| Kapitalové výdaje | 27 964 040 | +22,5 mil. Kč+408,7 % |
| Příjmy celkem | 56 228 147 | +18,4 mil. Kč+48,7 % |
| Daňové příjmy | 34 826 433 | +3,2 mil. Kč+10,1 % |
| Nedaňové příjmy | 2 828 605 | +8,2 tis. Kč+0,3 % |
| Kapitalové příjmy | 1 269 210 | −794,1 tis. Kč-38,5 % |
| Přijaté transféry | 17 303 898 | +16,0 mil. Kč+1 248,1 % |
| Saldo příjmů a výdajů | 1 451 561 | −8,1 mil. Kč-84,8 % |
Zdroj: ČSÚ · FIN01A. Hodnoty uvádíme v Kč.
Porovnání obcí v okrese Jičín
Porovnejte populaci, narození a úmrtí ve stejném roce. Vybraná obec je zvýrazněná.
| Obec | Počet obyvatel | Narození | Úmrtí | Přirozená změna |
|---|---|---|---|---|
| Jičín | 16 052 | 101 | 179 | -78 |
| Nová Paka | 8 834 | 72 | 124 | -52 |
| Hořice | 8 427 | 54 | 115 | -61 |
| Lázně Bělohrad | 3 701 | 36 | 42 | -6 |
| Sobotka | 2 401 | 11 | 30 | -19 |
| Stará Paka | 2 142 | 17 | 12 | 5 |
| Kopidlno | 2 135 | 23 | 28 | -5 |
| Libáň | 1 918 | 18 | 20 | -2 |
| Železnice Právě zobrazená obec | 1 435 | 9 | 9 | 0 |
| Ostroměř | 1 339 | 7 | 10 | -3 |
| Pecka | 1 273 | 5 | 14 | -9 |
| Valdice | 1 272 | 6 | 10 | -4 |
| Miletín | 951 | 3 | 13 | -10 |
| Vysoké Veselí | 889 | 3 | 11 | -8 |
| Cerekvice nad Bystřicí | 805 | 7 | 3 | 4 |
| Libuň | 796 | 2 | 9 | -7 |
| Dětenice | 759 | 6 | 9 | -3 |
| Jičíněves | 661 | 8 | 6 | 2 |
| Podhorní Újezd a Vojice | 640 | 2 | 2 | 0 |
| Holín | 624 | 6 | 3 | 3 |
Zdroj: ČSÚ · OBY01B01; územní členění RÚIAN.
| Obec | Příjmy (Kč) | Výdaje (Kč) | Saldo (Kč) |
|---|---|---|---|
| Jičín | 658 533 194 | 739 600 906 | -81 067 712 |
| Hořice | 323 265 201 | 445 848 589 | -122 583 388 |
| Nová Paka | 280 564 463 | 377 038 345 | -96 473 883 |
| Lázně Bělohrad | 119 291 786 | 111 975 266 | 7 316 520 |
| Sobotka | 109 568 609 | 104 304 908 | 5 263 701 |
| Libáň | 87 932 093 | 83 318 831 | 4 613 263 |
| Libuň | 78 170 938 | 90 546 162 | -12 375 224 |
| Kopidlno | 76 338 014 | 87 922 766 | -11 584 752 |
| Stará Paka | 60 628 059 | 66 056 242 | -5 428 183 |
| Železnice Právě zobrazená obec | 56 228 147 | 54 776 586 | 1 451 561 |
| Pecka | 46 128 073 | 46 661 567 | -533 493 |
| Slatiny | 45 830 656 | 50 906 467 | -5 075 811 |
| Ostroměř | 42 180 254 | 33 226 047 | 8 954 206 |
| Vysoké Veselí | 40 629 003 | 27 978 158 | 12 650 845 |
| Markvartice | 33 107 675 | 27 663 440 | 5 444 235 |
| Chomutice | 32 999 975 | 31 937 562 | 1 062 413 |
| Valdice | 32 092 549 | 30 649 554 | 1 442 995 |
| Dětenice | 32 032 055 | 32 870 598 | -838 543 |
| Miletín | 31 883 907 | 30 370 668 | 1 513 240 |
| Cerekvice nad Bystřicí | 27 982 742 | 25 662 952 | 2 319 789 |

